Významný český analytický chemik a dlouholetý redaktor Chemických listů – profesor Jiří Barek – se 2. října 2024 dožívá 75 let

02.10.2024

Roky utíkají, ve stáří záhadně rychleji než v mládí, a významný český analytický chemik profesor Jiří Barek se v říjnu dožívá 75 let. Je pouze o 25 let mladší než Katedra analytické chemie PřF UK, která v letošním roce slaví jedno století svojí samostatné existence. Na tomto pracovišti prof. Barek strávil, od studentských let, celý svůj dosavadní profesní život. Před pěti lety, k sedmdesátinám prof. Barka, byla v Chemických listech uveřejněna řada oslavných článků, kde bylo řečeno téměř vše k životě oslavence (Chem. Listy 113, 635-638 (2019)), a tak zbývá rekapitulovat jen dalších 5 let jeho plodného života. Významné celosvětové události nedávné minulosti (covidová pandemie) a současnosti (válka na Ukrajině) ovlivnily a ovlivňují život nás všech. Prof. Barek musel načas přerušit svoje oblíbené cestovatelské aktivity a zahraniční spolupráce, ke kterým se ale postupně vrací. Stále je aktivním redaktorem Chemických listů a předsedou Odborné skupiny analytické chemie České společnosti chemické. V roce 2022 byl vyznamenán Hanušovou pamětní medailí, která je udělována významným domácím a zahraničním vědeckým pracovníkům v chemických oborech k ocenění jejich odborné a pedagogické činnosti.

Po odborné a organizátorské stránce je prof. Barek stále velmi aktivní a jeho nadšení pro věc, neutuchající elán a šíři jeho aktivit by mu mohli závidět i leckteří o několik desetiletí mladší kolegové. Jen namátkou zde lze zmínit jeho 78 publikací z let 2019–2024 uvedených v databázi Web of Science, rozsáhlou práci na aktualizaci nomenklatury IUPAC (Terminology of Electrochemical Methods of Analysis) v rámci „Divize V“ této organizace, aktivity v rámci Evropské chemické společnosti EuChemS (Divize analytické chemie, pracovní skupina Elektroanalytická chemie) a evropských organizací European Chemistry Thematic Network Association (ECTNA) a European Chemistry and Chemical Engineering Education Network (EC2E2N), členství v organizačních výborech řady mezinárodních konferencí (včetně mnoha přednesených pozvaných přednášek) a pořádání každoročních soutěží Cena Karla Štulíka a Cena Metrohm. Tím, že pravidelně o všech svých aktivitách informuje i na stránkách Bulletinu Asociace českých chemických společností, tak jej lze bez nadsázky považovat za jednoho z největších a nejčastějších přispěvatelů do rozličných rubrik tohoto periodika.

Rád také tráví čas na svojí chatě na Sázavě, kam letos v létě pozval redakční kruh Chemických listů k výjezdnímu zasedání, a stále mu chutná pivo všech značek. Za přátele Jiřímu přejeme ještě dlouhá léta a neutuchající elán jak do práce, tak do života. A věříme, že si se zájmem a s potěchou přečte hned několik vynikajících a tematicky rozmanitých (elektro)analytických příspěvků v tomto a příštím vydání Chemických listů, které jsou jeho osobě, jeho celoživotnímu dílu a jeho životnímu jubileu věnované.

Bohumil Kratochvíl a Vlastimil Vyskočil